نمونه‌هایی از استفاده از فرش ایرانی

نمونه‌هایی از استفاده از فرش ایرانی : یک فرش زیبای شرقی، هیچ گاه طراحی زیبا و منحصربه‌فرد خود را از دست نمی‌دهد. فرش در شرق، به‌خصوص در ایران از مهم‌ترین عناصر یک طراحی داخلی خوب به‌شمار می‌رود. درفرش‌های شرقی جزئیات ظریف فراوانی برای طراحی و ترکیب با یکدیگر وجود دارد. فرش‌های شرقی با استفاده از رنگ، طرح و سبک خاص خود، می‌تواند جلوه شگفت‌انگیزی به فضاهای مختلف هدیه دهد. بنابراین شما می‌توانید از فرش ایرانیدر هر نوع طراحی، متناسب با سبک و فضا استفاده کنید.

در یک خانه انگلیسی و یا یک خانه به سبک بیزانس، به‌راحتی می‌توان از فرش ایرانی در یک ترکیب مناسب استفاده کرد. طراحان حرفه‌ای، با دقت این کار را انجام داده‌اند. آن‌ها ابتدا یک رنگ خنثی برای وسایل منازل و دیوارها انتخاب کرده اند و سپس با استفاده از یک فرش پر نقش و نگار ایرانی به خوبی توانسته اند فضا را از حالتی کسل کننده و یکنواخت خارج کنند.

عناصر مختلف از نقاط مختلف

نمونه‌هایی از استفاده از فرش ایرانی : در تصویر بالا یک طراحی حرفه‌ای از Bedford در نیویورک را مشاهده می کنید. در این خانه از لوستر‌ی شیشه‌ای با برش ویکتورین و یک آینه با قابی از جنس چوب جرج استفاده شده است. همه این عناصر از مهم‌ترین بخش‌ها و بزرگ‌ترین قسمت‌های این طراحی به‌شمار می‌روند. در کنار این موارد از دو عنصر مهم دیگر یعنی پرده‌های فنلاندی و فرش ایرانی مربوط به قرن ۱۷ و ۱۸ نیز استفاده شده که در نهایت ترکیبی هماهنگ را به نمایش می گذارند.

فرش عتیقه خراسان

در یک طراحی در خانه‌ای در شهر منهتن، در اتاق نشیمن دو نقاشی پرتره به کار رفته است. سپس از مبل‌هایی با رنگ آبی تیره و روکش مخمل که کمی اشرافی هستند استفاده شده است. نکته حائز اهمیت در این طراحی استفاده از یک فرش عتیقه خراسانی در این اتاق است. این فرش با دارا بودن طرح‌های پیچیده و اصیل و ترکیب رنگ آبی و زرشکی و بژ، بهترین انتخاب برای این اتاق است. همچنین پرده‌های زرشکی، مبلمان آبی و قاب‌های طلایی رنگ موجود در خانه نیز بهترین ترکیب‌بندی را در این فضا ایجاد کرده اند.

طرح و نقش گیاهی در فرش ایرانی

نمونه‌هایی از استفاده از فرش ایرانی : در خانه‌ای در ویرجینیا که توسط  Tino Zervudachi طراحی شده است، از طرح و نقش گیاهی در اغلب قسمت های اتاق خواب استفاده شده است. این گیاهان بیشتر در طراحی سقف و نقاشی‌های دیوار به چشم می‌خورند. این طرح‌ها از نقاشی‌های مغول الهام گرفته شده و با فرش عتیقه ایرانی و پرده‌های ساده با نقش گل های انتزاعی، بسیار هماهنگ است.

فرش ایرانی به کار رفته در این خانه دارای نقوش گیاهی و شاخ و برگ درختان است و از رنگ‌های خنثی‌تری نسبت به وسایل دیگر بهره می برد.

فرش ایرانی در واشنگتن D.C

نمونه‌هایی از استفاده از فرش ایرانی : در خانه طراحی شده توسط Stephen Shadley از فرش ایرانی بسیار زیبایی در اتاق نشیمن استفاده شده است. گرمای نقوش و جسارتی که در طراحی فرش‌های ایرانی وجود دارد، به خوبی با مبلمان و سایر بخش های دکوراسیون ترکیب شده و فضا را از سردی و یکنواختی دور کرده است. هماهنگی فرش ایرانی با کتابخانه انگلیسی، لوستری با طراحی سنگین و مبلمانی با رنگ های خنثی، ترکیبی بسیار زیبا و جذاب را خلق کرده است.

ورودی خانه با فرش ایرانی

در قسمت ورودی این خانه که توسط Houston طراحی شده، فرش ایرانی به کار رفته است. در این طرح، فرش کوچک ایرانی در قسمتی از راهرو پهن شده که هماهنگی خوبی با میز کنسول طلایی و رنگ های خنثی دیوارها و کف راهرو دارد. نکته مهم این است که استفاده از فرش ایرانی در ورودی منزل باعث شده است تا با وجود رنگ های روشن فراوان، گرمای خاصی در محیط احساس شود.

فرش تبریز در طراحی‌های حرفه‌ای

در یک طراحی ساده و بسیار زیبا از Michael S. Smith از فرش تبریز در طراحی استفاده شده است. این اتاق مربوط به پنت هاوسی در شیکاگو است که فرش تبریز ایرانی همچون نگین انگشتری در آن به چشم می‌خورد. همچنین استفاده از رنگ‌های روشن در مبلمان و میز باعث شده که طرح و نقش این فرش زیبا بیشتر به چشم آید. افزون بر این، هماهنگی خاصی میان رنگ و طرح فرش با خطوط آبی روشن به کار رفته در کوسن‌ها و نقاشی دیواری به چشم می خورد.

استفاده از فرش تبریز در طراحی کلاسیک

در طراحی‌ که توسط Houston صورت گرفته ازفرش تبریزدر فضایی کلاسیک استفاده شده است. ترکیب مبلمان‌ زیبا و کلاسیک با رنگ‌های پاستیلی، نقاشی زیبا، لوستر و چراغ‌های مخصوص در کنار فرش تبریز ایرانی به رنگ روشن و کرم تعادل چشمگیری در فضای اتاق ایجاد کرده است.

قالیچه‌ای در ورودی خانه

نمونه‌هایی از استفاده از فرش ایرانی : از این قالیچه ایرانی در طراحی ورودی یک خانه در لس‌آنجلس به زیبایی استفاده شده است. استفاده از طرح‌ها و نقاشی‌های مدرن در کنار فرش ایرانی شاید کمی عجیب به نظر رسد اما اما همانطور که مشاهده می کنید نتیجه کار بسیار خوب از آب درآمده است. در محیط ورودی و قبل از راه‌پله‌ها با استفاده از این فرش و رنگ مشکی در کنار کرم، با نقاشی‌هایی که ماهیتا خشن و مدرن هستند و همچنین در آنها به شدت از رنگ های گرم و تند استفاده شده، جسارت و تفاوت ایجاد شده است.

به‌طور کلی استفاده از فرش ایرانی در نقاط مختلف جهان بسیار به‌چشم می‌خورد. تنوع فرش ایرانی به لحاظ طرح و رنگ به‌قدری زیاد است که استفاده از آن در بسیاری از طراحی‌های جسورانه طراحان حرفه‌ای دیده می‌شود. استفاده از نقش و طرح‌‌های هندسی، گل و گیاهان، جنگل، حیوانات، طرح‌های انتزاعی و حتی طرح‌های سنتی و بته و جغه که اصالتی ایرانی دارند، در فرش ایرانی به چشم می‌خورد. در واقع چندان مهم نیست که فرش ایرانی به کدام کشور و با کدام فرهنگ، هنر و تاریخ سفر کند چراکه گستره بی نظیر فرش ایرانی برای هر سلیقه و دکوراسیون گزینه های مناسبی دارد.

نمونه‌هایی از استفاده از فرش ایرانی : گاهی طراحان با استفاده از فرش ایرانی کمبود‌ها یا نقص‌هایی که در یک فضای خاص وجود دارد را جبران می‌کنند. بنابراین فرش می‌تواند عنصری مهم، کلیدی، تنظیم کننده، کنترل کننده و بسیار جذاب در اتاق های مختلف خانه و حتی فضاهای عمومی باشد

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید