رنگ و ترکیب رنگ‌ها 

0

رنگ و ترکیب رنگ‌ها

رنگ و ترکیب رنگ‌ها : یکی از روش‌های مفید برای رسیدن به دکوراسیون مناسب و ایجاد یک هارمونی زیبا در طراحی داخلی، شناخت چرخه رنگ و ترکیب رنگ‌ها است. چرخه رنگ دارای ۴ طیف رنگی است که از ترکیب آنها باهم، رنگ‌های مکمل به‌دست خواهد آمد. در ادامه برای شناخت بهتر رنگ‌ها با ما همراه شوید

رنگ‌های اصلی

در دایره و چرخه رنگ‌ها، رنگ قرمز، زرد، آبی جز رنگ‌های اصلی و اولیه هستند، زیرا در ترکیب اولیه ساخته‌شده این رنگ‌ها از هیچ رنگ دیگری استفاده‌نشده است و نمی‌توان آنها را از مخلوط کردن رنگ‌های دیگر به وجود آوریم. به عبارت دیگر می‌توانیم بگوییم رنگ‌های اصلی جز خالص‌ترین رنگ‌ها هستند و با ترکیب این سه رنگ می‌توانیم رنگ‌های موجود در طبیعت را بسازیم.

رنگ‌های ثانویه

می‌توانیم رنگ‌های ثانویه را به این صورت تعریف کنیم: از مخلوط کردن دو رنگ اصلی به مقدار مساوی این رنگ ها به دست می آیند. در دایره رنگ‌ها بنفش، سبز، نارنجی جز رنگ‌های ثانویه هستند و جایگاه این رنگ‌ها در چرخه رنگ بین ۲ رنگ اصلی است.

رنگ‌های ترکیبی

رنگ و ترکیب رنگ‌ها : رنگ‌های درجه سه و یا رنگ‌های ترکیبی رنگ‌هایی هستند که از ترکیب رنگ های اولیه و ثانویه به دست می آیند. جایگاه آنها میان ۲ رنگ تشکیل دهنده ی آن است. جالب است بدانید که از حاصل این ترکیب، شش رنگ به وجود می آید و در کل ۱۲ رنگ در اختیار ما قرار می گیرد. رنگ‌های ترکیبی عبارت‌اند از :

نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که در مخلوط کردن رنگ‌ها باید نسبت آنها نیز رعایت شود تا به رنگ دلخواه و موردنظر خود برسیم.

رنگ‌های مکمل

رنگ و ترکیب رنگ‌ها : هر یک از رنگ های ثانویه، مکمل رنگ های اولیه هستند، به گونه ای که این رنگ ها یکدیگر را کامل می کنند. این رنگ‌ها بر روی چرخه رنگ، رو به روی‌ هم قرار می‌گیرند. به طور کلی می توانیم این گونه عنوان کنیم که از ترکیب رنگ های اولیه و رنگ های ثانویه، رنگ خاکستری به دست می آید که رنگی خنثی است. دو رنگ مکمل در مقابل هم باعث درخشش بیشتر می‌شود که نمونه ی بارز آن را می توانیم در طبیعت ببینم. به عنوان مثال، رنگ قرمز که رنگ اصلی است، مکمل رنگ سبز است که این رنگ جز رنگ های ثانویه است. رنگ‌های آبی و نارنجی هم جز رنگ‌های مکملی هستند که طرفدارن زیادی دارند.

رنگ‌های مشابه

رنگ و ترکیب رنگ‌ها : رنگ هایی هستند که در چرخ رنگ در کنار یکدیگر قرار می گیرند و هماهنگی و هارمونی خوبی را پدید می آورند. به عنوان مثال رنگ زرد را که در نظر بگیریم، طیف زیبایی از رنگ‌های گرم را تشکیل می‌دهد که در نهایت این طیف به رنگ قرمز می‌رسد.

رنگ‌های فعال و غیرفعال

چرخ رنگ را می‌توان به دامنه‌ای از رنگ‌های فعال و غیرفعال تقسیم کرد. رنگ‌های فعال به آن دسته از رنگ‌هایی گفته می‌شود که در گروه رنگ‌های گرم قرار می‌گیرند، همانند قرمز، زرد، نارنجی. این رنگ‌ها دارای شور و هیجان و انعطاف‌پذیری زیادی هستند. هنگامی‌که در برابر رنگ‌های غیرفعال قرار می‌گیرند کاملاً نمایان می‌شوند؛ رنگ‌های غیرفعال به رنگ‌هایی گفته می‌شود که خنثی‌تر و کم‌رنگ‌تر از رنگ‌های فعال هستند. این رنگ‌ها در دسته رنگ‌های سرد قرار می‌گیرند و تأثیر آرام بخشی بر افراد می‌گذارند که شامل رنگ‌های سبز آبی بنفش می‌شوند.

روابط رنگ‌ها

رنگ‌ها را می‌توانیم در یک چرخه رنگ یا یک مثلث رنگ نمایش دهیم. در صورتی که در چرخه رنگ یک مثلث متساوی اضلاع و یا مثلث متساوی‌الساقین ترسیم کنیم، رنگ‌هایی که در گوشه‌های این مثلث قرار می‌گیرند، رنگ‌هایی هستند که بیشترین کاربرد را دارند و جز اولین رنگ‌هایی هستند که ما به کودکانمان یاد می‌دهیم. این رنگ‌ها، رنگ‌های اصلی قرمز، آبی و زرد هستند.

چرخه رنگ پرینترها

رنگ و ترکیب رنگ‌ها :  در مثلث رنگ ها، چرخه دیگری از رنگ‌ موجود است که از آنها در پرینترها استفاده می شود. این رنگ‌ها از سه رنگ قرمز، آبی فیروزه‌ای و زرد تشکیل می شوند که در فرایند چاپ مورد استفاده قرار می گیرند. از ترکیب این ۳ رنگ، رنگ‌های جدیدی به وجود می آید که باید به ‌صورت متعادل با هم ترکیب شوند؛ بنابراین افرادی که کار چاپ و طراحی انجام می‌دهند، بهترین نتیجه گرافیکی را می‌گیرند.

چرخ رنگ گوته

رنگ و ترکیب رنگ‌ها : مثلث رنگ گوته تشکیل شده از رنگ‌های اولیه، ثانویه و رنگ‌های خنثی است. اما رنگ‌های خنثی، رنگ‌هایی هستند که در چرخه رنگ وجود ندارند و از ترکیب مجموع رنگ‌های اولیه و ثانویه ساخته می شوند که دارای تناژ بسیار پایین هستند.

حال که با چرخه رنگ و ترکیب آنها آشنا شدید، می توانید هارمونی های بیشتری در دکوراسیون منزل ایجاد کنید

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد