شستشوی پرده‌های خانه با راحت‌ترین روش‌ها

شستشوی پرده‌های خانه با راحت‌ترین روش‌ها : یکی از لوازم خانه که نقش تکمیل‌کننده و زیبایی در دکوراسیون خانه را بر عهده دارد، پرده‌ها هستند. پرده‌های خانه مانند دیگر وسایل، باید به درستی نگهداری و استفاده شوند تا عمری طولانی داشته باشند.

یکی از اصول نگهداری پرده‌ها شستشوی به‌موقع آنهاست.شست و شوی پرده ها، روش های خاصی دارد که تنها خانم‌های خانه از آن آگاه هستند. دقت کنید که اگر این وسیله به‌درستی شسته نشود، زیبایی آن از بین می‌رود، پس باید نهایت دقت را برای داشته باشید و به جنس و نوع و رنگ پرده توجه کنید.

همان‌طور که چندی پیش در مورد رموز استفاده از پرده در دکوراسیون مدرن صحبت کردیم، در این مطلب می‌خواهیم راه‌های شستشوی پرده بدون آستر، را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

یکی از کارهایی که قبل ازشستشوی پردهباید انجام شود، از بین بردن گردوخاک نشسته بر روی آنها است تا بتوانیم پرده‌ها را به بهترین نحو ممکن تمیز کنیم. برای این کار  از جاروبرقی که دارای سری‌های مخصوصی است، استفاده می‌کنیم.

پس از تمیز کردن گردوخاک، نوبت به بررسی پشت پرده‌ها می‌رسد که پوسیدگی نداشته باشند. در صورت مشاهده آفتاب‌زدگی و پوسیدگی، بهتر است پرده جدیدی خریداری شود، زیرا شستن دوباره آنها تنها باعث نخ‌نما شدنشان می‌شود و ظاهر زیبای خود را از دست می‌دهند.

قبل از خارج کردن گیره پرده‌ها، محل قرارگیری آنها را بر روی نوار پرده مشخص کنید تا پس از شستشو بتوانید به‌راحتی گیره‌ها را روی جای قبلی خود قرار دهید. میله‌ها و حلقه‌های فلزی همیشه در معرض خطر زنگ‌زدگی هستند، به همین دلیل است که باید آنها مرتبا تمیز شوند.

برای این منظور، سرکه بهترین گزینه است. در صورت مشاهده زنگ‌زدگی میله‌ها و حلقه‌های پرده، آنها را داخل مخلوط آب و سرکه و جوش‌شیرین قرار دهید تا به خوبی تمیز شوند و شفافیت خود را دوباره بدست آورند.

دقت کنید که ما در این مطلب، به ذکر نکاتی برای شست و شوی پرده های بدون آستر پرداخته ایم. پیشنهاد می کنیم پرده های آستردار، مدل دار و بزرگ را به دست خشک شویی ها بسپارید. با یادآوری این نکته، دوباره به موضوع اصلی خود باز می گردیم.

شستشوی پرده‌های خانه با راحت‌ترین روش‌ها : سرکه سفید و ارزان قیمت را می‌توانید در شستشوی پرده‌های سفید، هم برای سفید کردن آنها و هم برای نرم کردن پرده‌ها استفاده کنید، آن هم بدون نگرانی از وجود ماده شیمایی سفیدکننده . پرده‌ها را قبل از اینکه در ماشین لباسشویی قرار دهید، در تشتی مخلوط از آب و سرکه بخوابانید تا کاملا عاری از گردوخاک شوند.

تنها نکته‌ای که می‌ماند این است که بگوییم از سرکه برای شستشوی پرده‌های کتان استفاده نکنید چرا که باعث پوسیدگی آنها خواهد شد.

حالا که پرده‌ها عاری از گردوخاک شدند، آنها را درون ماشین لباسشویی قرار دهید و درجه آب را بر روی سرد بگذارید، زیرا آب گرم باعث خراب شدن و رنگ‌پریدگی پرده‌ها می‌شود. اگر جنس پرده شما خیلی ظریف است، پیشنهاد می‌شود آنها را با دست بشویید. استفاده از پودر صابون برای شستشوی پرده‌ها مخصوصاً پرده‌های حریر در ماشین لباسشویی، پیشنهاد خوبی است.

پس ازشستشوی پرده آنها را بلافاصله به صورت نمدار آویزان کنید. به این صورت چروک‌های باقی‌مانده در اثر شستشو با خشک شدن پرده‌ها صاف می‌شوند و دیگر نیازی به اتو کردن نیست. اگر همچنان خط و خطوط چروک ها باقی ماند، آنها را نمدار اتو کنید.

شستشوی پرده‌های کرکره‌ای چوبی

در تمیز کردن کرکره‌های چوبی باید دقت و احتیاط را شرط اول کار خود قرار دهید. در تمیز کردن این کرکره ها، بهتر است از آب استفاده نشود چرا که به آنها آسیب می رساند. پیشنهاد می شود با برس خیلی نرم با اندکی رطوبت، سطح کرکره‌ها را تمیز کنید. حتی می توانید از روغن‌ها و با اسپری‌های مخصوص برای تمیز کردن کرکره‌های چوبی استفاده کنید.

شستشوی پرده‌های کرکره‌ای آلمینیومی

شستشوی پرده‌های خانه با راحت‌ترین روش‌ها : امروزه پرده‌های کرکره‌ای آلومینیومی بسیاری در بازار موجود است و اتفاقا در دکوراسیون خانه‌ها نیز زیاد دیده می‌شوند. یکی از راهکارهای شستشوی این پرده‌ها علاوه بر مواد شوینده‌، اسپری‌های تمیزکننده است. تمیز کردن این نوع پرده‌ها با اسکاچ و با برس‌های زبر به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود، زیرا این کار باعث ایجاد خط و خش بر روی پرده می‌شوند و پرده زیبایی خود را از دست می‌دهد. در صورتی که لکه‌هایی بر روی پرده باقی ماند با استفاده از کرم اصلاح و یک برس نرم، لکه‌های موجود را از بین ببرید.

شستشوی پرده‌های تورری

در صورتی که پرده‌های شما توری هستند، به ‌مرور زمان و در اثر شست و شوی زیاد، آهار خود را از دست می‌دهند. برای آهار دادن مجدد پرده‌های توری، باید آنها را به مدت ۳۰ دقیقه در محلول آب و نشاسته قرار دهید. در شستشوی پرده‌های توری به جای استفاده از سفیدکننده‌ها، جوش‌شیرین پیشنهاد بهتری است به این دلیل که سفیدکننده‌ها باعث کدر شدن و نازیبا شدن پرده‌های توری شما می‌شوند.

شستشوی پرده‌های پلاستیکی حمام

پرده‌های حمام به ‌مرور زمان در اثر وجود رطوبت و گرما کثیف می‌شوند و قارچ و کپک بر روی آنها تشکیل می‌شوند. به همین دلیل سعی کنید پرده‌های حمام را هفته‌ای یکبار بشویید و آنها را دست کم ۱۰ دقیقه داخل مواد شستشو قرار دهید. البته قبل از این کار به برچسب پرده، دقت کنید.

نکات کلی که در شستن پرده باید رعایت شوند:

شستشوی پرده‌های خانه با راحت‌ترین روش‌ها : سعی کنید هر چند وقت یکبار برای از بین بردن گرد و خاک نشسته بر روی پرده‌ها، از جارو برقیاستفاده کنید و یا با دستگاه بخارشور به پرده‌ها بخار دهید.

شستشوی پرده‌ها با آب داغ انجام نشود، زیرا باعث چروک و خراب شدن پرده‌ها می‌شود.

هنگام شستن پرده، گیره‌ها را جدا کنید تا در حین شستشو باعث پارگی آنها نشود.

بعد از شستشو، پرده را نمدار آویزان کنید تا از چروک شدنشان جلوگیری شود.

برای اتو کردن پرده‌هایی که در آنها پلاستیک بکار رفته است، درجه حرارت اتو را خیلی کم کنید، برعکس اتو کردن پرده‌هایی از جنس کتان، لازم است تا حرارت اتو را بالا ببرید.

شستشوی پرده‌های رنگی همانند پرده‌های سفید است با این تفاوت که  میبایست، به جای استفاده از پودر صابون از مایع لباسشویی استفاده کنید.

برای خوشبو شدن و جلوگیری از الکتریسته شدن پرده‌ها، ازمایع نرم‌کنندهاستفاده کنید.

شستشوی پرده‌های خانه با راحت‌ترین روش‌ها : در صورتی که برای دوختن پرده منزل، جنس نخی آن را انتخاب کرده اید، قبل از دوختن پرده، پارچه را به مدت ۲۴ ساعت در آب و نمک قرار دهید تا در صورت آب رفتن پارچه، در شستشوهای بعدی با مشکل مواجه نشوید. با این کار رنگ پرده های رنگی نیز ثابت می ماند.

امیدواریم  با استفاده از این راه حل ها، برای تمیز و زیبا نگه داشتن پرده های دکوراسیون خانه خود به بهترین نحو ممکن استفاده کرده باشید. پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید