شما ماکسیمالیست هستید یا مینیمالیست؟

0

شما ماکسیمالیست هستید یا مینیمالیست؟

شما ماکسیمالیست هستید یا مینیمالیست؟ آیا شما از آن دست افرادی هستید که معتقدند همین وسایل کم هم در خانه زیاد هستند و به ضروریات اکتفا می‌کنند؟ یا معتقدید که هنوز باید برای منزل وسیله تهیه کنید و از هر سفری چیزی به همراه می‌آورید تا به خانه برسانید؟ رنگ‌های خنثی را دوست دارید، یا تنوع رنگ‌ها را؟ در واقع شما مینیمالیست هستید یا ماکسیمالیست؟ در نهایت برای این سوال پاسخ اشتباه وجود ندارد؛ سادگی سبک مینیمال همان‌قدر زیباست که سبک ماکسیمال با تنوع رنگ و جنس. این سلیقه شماست، پس آن را در آغوش بکشید و به اجرا در بیاورید. اما اگر می‌خواهید بدانید کدام یک از این دو سبک به خلق و خوی شما نزدیکتر است، با ادامه مطلب همراه شوید. چرا که تنها با شناخت روحیات خود و اطرافیان‌مان می‌توانیم محیط مطلوب و متعادلی داشته باشیم.

آیا شما مینیمالیست هستید؟

در مینیمالیسم همه‌چیز دارای خطوط و مرزهای واضح و روشنی است. در این سبک وجود فضاهای خالی، رنگ‌ها و الگوهای ساده، پاکی سطوح و سادگی اهمیت فراوانی دارد. این نکات برای به حداقل رساندن اختلال بصری است تا تمرکز تنها روی موارد محدود و کاربردی باشد. دکور مینیمالیستی، به این معنی نیست که شما چیزهای زیادی ندارید، بلکه فقط به این معنی است که وسایل، سازمان‌دهی شده و موارد اضافی کنار گذاشته یا دور انداخته می‌شوند تا به‌طور مداوم در دسترس نباشند و دیده نشوند.

اتاق مینیمالیستی ممکن است، دارای دیوارهای بدون رنگ یا به رنگ طبیعی باشد که گاهی فقط یک آویز یا قاب عکس ساده بر روی آن نصب می‌شود. این سادگی شامل مبلمان اتاق نیز می‌شود. یک اتاق‌خواب ممکن است فقط یک‌تخت بدون تاج و تزئینات داشته باشد، نهایتا یک میز هم کنار تخت و یک فرش تک رنگ یا با طرح انتزاعی در کف اتاق یا حتی بدون فرش. لباس، کتاب، جواهرات، کفش، پتو و دیگر وسایل در یک کمد لباس یا پستوی پنهان نگهداری می‌شوند.

شما ماکسیمالیست هستید یا مینیمالیست؟ هدف اصلی مینیمالیسم درشت‌نمایی عمدی چیزهایی است که بیشترین ارزش را دارند و در مقابل حذف هر چیزی که ذهن ما را از آن‌ها منحرف می‌کند. مینیمالیست بودن تنها در مورد مالکیت کمتر نیست، بلکه در مورد رفع نیاز به دارایی‌های مادی است. دارایی‌هایی که گذشتن از آن‌ها راه رسیدن به چیزهایی است که ارزش واقعی و معنایی دارند. این سبک زندگی انسان مدرن را از وسواس مدرن و مصرف‌گرایی دور می‌کند.

آیا شما ماکسیمالیست هستید؟

ماکسیمالیسم در حالی که کاملا مخالف سبک مینیمالیسم است، لزوما در مورد به هم ریختگی یا افراط نیست. با این وجود، از لحاظ بصری، فضایی شلوغ‌تر دارد. ماکسیمالیسم سبکی است که با رنگ و الگوهای متنوع، محیطی خلاق و جذاب به وجود می‌آورد. فضا با حس زندگی اشباع می‌شود و گرچه در این سبک الویت با تنوع است ولی در مجموع، فضا یک مفهوم و داستان را القا می‌کند.

راحتی در سبک ماکسیمالیسم به عنون یک کلید است که به وسیله آن می توان ابزار و وسایل پرکاربرد را در دسترس قرار داد و نگران دیده شدن آنها نبود. به همین دلیل این سبک بسیار پویا و انعطاف پذیر است.

دریک اتاق ماکسیمالیستی رنگ‌های روشن می‌توانند با الگوهای پیچیده و جسورانه ترکیب شوند. همچنین در آن فضای زیادی برای نشستن و لم دادن وجود دارد. با توجه به میزان تحرک و فعالیت ساکنان آن ممکن است این اتاق نسبت به روز قبل خود متفاوت باشد. این اتاق گاهی شباهت زیادی به کتابخانه‌ها یا استودیوی هنرمندان پیدا می‌کند.

شما ماکسیمالیست هستید یا مینیمالیست؟ اتاق ماکسیمالیستی از الگو یا تم خاصی پیروی نمی‌کند. از هر اینچ از فضای آن برای قراردادن اشیا مختلف استفاده می‌شود. فردی که تمایل ماکسیمالیستی دارد به تدریج اتاق را کامل می‌کند. آنها اغلب گروه‌هایی از اشیا را به صورت مجموعه یا کلکسیون جمع آوری می‌کنند که نه تنها ارزش هنری دارند که بیان کننده نوعی معنی و مفهوم نیز هستند.

ماکسیمالیست‌ها گاهی این اشیا را طی سفرهای خود جمع آوری می‌کنند، گاهی نیز عتیقه‌ها یا یادگاری‌های خانوادگی را به نمایش می‌گذارند که نسل به نسل منتقل شده است. فرد ماکسیمالیست نظم را در هرج و مرج دیده و آن را هیجان انگیز و الهام بخش می‌داند.

آیا شما هم فکر می کنید که به هردو گروه بالا تمایل دارید؟

شما ماکسیمالیست هستید یا مینیمالیست؟ باید بگوییم که بیشتر مردم به داشتن اتاقی با دکوراسیونی میانه‌ این دو سبک گرایش دارند. برای آن‌ها حفظ محیط بهداشتی و کاملاً تمیز مینیمالیستی غیرممکن است، مخصوصاً اگر بچه‌های کوچک یا حیوانات خانگی  داشته باشند و یا تنها زندگی نکنند. همچنین اکثر مردم ترجیح می‌دهند که خانه‌ای راحت داشته باشند نه اینکه احساس کنند در یک اتاق بهداشتی در هتل زندگی می‌کنند. آن‌ها معتقدند میزانی از نظم و نظافت برای زندگی لازم است ولی این نظم نباید مانع حس راحتی در خانه شود بنابراین ممکن است این سبک‌ها را ترکیب کرده و از مزایای هر دو سبک مینیمالیستی و ماکسیمالیستی استفاده کنند

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد