یادگاری ماندگار از علی حاتمی

یادگاری ماندگار از علی حاتمی : شهرک سینمایی غزالی یکی از با ارزش ترین ، لوکیش های سینمای ایران است که توسط زنده یاد علی حاتمی و ولی الله خاکدان ساخته شده است.این شهرک که در غرب تهران واقع شده دارای محوطه ی بزرگی به مساحت ۳۰ هکتار است که در آن خیابانها و دکور تهران قدیم نگهداری می شود . قرار است مساحت این شهرک به ۵۳ هکتار ارتقا یابد که در این صورت می توان لقب بزرگترین شهرک خاورمیانه را به آن نسبت داد.

درباره علی حاتمی:

یادگاری ماندگار از علی حاتمی : علی حاتمی کارگردان ،تهیه کننده و فیلمنامه نویسی است که به دلیل سکانس ها و دیالوگ های ماندگار ، لقب سعدی سینمای ایران را به وی نسبت داده اند . وی دانش آموخته ی دانشکده ی سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران است که متاسفانه در ۵۲ سالگی به دلیل سرطان دار فانی را وداع گفت . از وی بیش از ۱۵ فیلم به یادگار مانده است که مجموعه ی هزار دستان یکی از ماندگارترین آنها است و در واقع شهرک سینمایی غزالی نیز به پیشنهاد علی حاتمی در سال ۱۳۵۸ توسط طراح صحنه و دکور ولی الله خاکدان برای این سریال ساخته شد.

شرکت PlayWood به شما اجازه می دهد اسباب و وسایل خودتان را طراحی کنید.

ایده ساخت شهرک سینمایی

سریال هزاردستان که طرح اولیه ی آن به نام جاده ابریشم توسط علی حاتمی در سال ۱۳۵۴ نوشته شد مضمونی سیاسی دارد و به نوعی راوی وقایع پشت پرده ی غیر مستند سیاسی و اجتماعی ایران در زمان قاجار و پهلوی است.این سریال  برای ساخت نیاز به لوکیشینی با حال وهوای تهران قدیم داشت و از همان روزها زمزمه ی ساخت شهرکی بزرگ بدین منظور به گوش می رسید .

ساخت شهرک سینمایی غزالی

برای ساخت این شهرک علی حاتمی بعد از جمع آوری عکسها و اطلاعات مربوط به بناهای تهران قدیم به کمک یک نقاش ایتالیایی در شهرک سینمایی چینه چیتا در ایتالیا ایده ی اولیه ی خود را اتود زد و سرانجام توسط یک دکوراتور ایتالیایی به نام جانی کورتیناماکت اولیه ی شهرک سینمایی غزالی در مقیاس ۱:۱۰۰ ساخته شد.با بازگشت علی حاتمی به ایران و پس از پیدا شدن زمینی مناسب برای این پروژه سرانجام در سال ۱۳۵۸ ساخت این شهرک آغاز شد. محله های اصلی و قدیمی تهران با زیربنای ۷ هزار متربع مربع در این شهرک ساخته شد و حدود ۳۰ هزار مترمربع از آن به خیابان لاله زار و میدان توپخانه اختصاص یافت.

 لوکیشن فیلم

یادگاری ماندگار از علی حاتمی : این شهرک تا به امروز علاوه بر سریال هزاردستان ، لوکیشن فیلمها و سریالهای مختلفی مانند شیخ مفید ، کاراگاه علوی ، کفش های میرزا نوروز ، سربداران ،معمای شاه ، مریم مقدس ، شهرزاد و…  بوده است و هر روز شاهد اضافه شدن دکورهای بیشتری به این شهرک و بازسازی دکورهای قدیمی هستیم. پروژه‌هایی مانند سریال «عقیق» (شبکه سه سیما)، که برای ماه محرم برنامه ریزی شده است سریال «شکرآباد سابق» (افسانه هزارپایان) و برنامه «خاطرات محله ما» (شبکه افق) به شهرک سینمایی اضافه شده اند و هم اکنون فیلمبرداری آنها آغاز شده است.

ساعات بازدید

یادگاری ماندگار از علی حاتمی : بازدید از شهرک سینمایی همه روزه از ساعت ۹ صبح الی ۱۹ می باشد و شما می توانید با مراجعه به این شهرک دیدنی سفری کوتاه به تهران قدیم و خاطرات خود داشته باشید و در کوچه پس کوچه های آن قدم بزنید و با صرف نوشیدنی و غذا در رستوران گراند هتل اوقات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید.

مقاله قبلیمبلمان منزل سفید
مقاله بعدیاولین ایستگاه آتش نشانی ایران

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید