راهنمای خرید تشک خوب و با کیفیت

0
بعد از گذراندن یک روز کاری طولانی و خسته‌کننده، شب‌هنگام که برای استراحت به اتاق‌خوابتان می‌روید، انتظار دارید تا در یک تشک راحت و تمیز خوابی آسوده را تجربه کنید تا برای رو آینده انرژی کافی داشته باشید. بدون فکر کردن می‌توانید به این نتیجه برسید که بیشترین زمان از شبانه‌روز که در خانه هستید را در این اتاق می‌گذرانید.
هنگامی‌که در حدود ۷ الی ۸ ساعت از شبانه‌روز را در تشک تختخواب خود می‌گذرانید، بدان معناست که این وسیله نقش بسیار مهمی را در سلامتی شما بازی می‌کند. این‌که بتوانید به‌اندازه کافی بخوابید تنها یکی از دغدغه‌های استراحت شبانه است. استفاده از تشک ارگونومیک چیزی است که اگر به آن توجه نشود، می‌تواند بسیار مشکل‌ساز شود.
تشک خوب

چه موقع تشک ها باید تعویض شوند؟

روی تختخواب‌ها اکثر مواقعتشک‌ هایی قرارگرفته‌اند، اما تابه‌حال از خود پرسیده‌اید که چه هنگام باید تشک خود را تعویض کنید؟ آیا اصلاً نیاز هست که این کار را انجام دهید؟ درصورتی‌که با موارد زیر برخورد کردید یعنی وقت آن رسیده است که به جست‌وجوی یک تشکتازه و راحت باشید.

چه موقع تشک ها باید تعویض شوند؟

– یک نگاه اجمالی به تشک کار را تمام می‌کند. آیا روی تشک فرورفتگی یا برجستگی مشاهده می‌کنید؟ اگر پاسخ مثبت است، تشک شما باید تعویض شود.
– از کف دستتان کمک بگیرید، آن دو را روی تشک فشار دهید، اگر تشک در مقابل فشار دستتان مقاومتی نشان نداد، تشک شما نیاز به تعویض دارد.
– راه ساده‌تر این است؛ روی تشک دراز بکشید، آیا احساس می‌کنید که در تشک فرومی‌روید؟ اگر این پاسخ هم مثبت بود، باید دست‌به‌کار شوید و یکی نو خریداری کنید.
– اگر بعد از نشستن روی تشک، تشک به حالت اولیه بازنگشت، این وسیله‌ی شما فرسوده شده است.
دقت کنید که یک تشک فرسوده، سلامت ستون فقرات و کمر شمارا تهدید می‌کند و زندگی را مختل، پس حتماً به این موارد دقت کنید.

خواب راحت
خواب راحت

این‌یک حقیقت است که یک خواب راحت، نه تنها به درد کمتر کمر کمک می‌کند بلکه بر موارد زیر نیز تأثیر گذار خواهد بود:

 •  تقویت حافظه
 • تقویت خلاقیت
 •  افزایش طول عمر
 •  کاهش فشارخون
 •  کاهش التهاب
 •  بهبود عملکرد ورزشی
 •  بهبود توانایی یادگیری
 •  افزایش گیرایی
 •  متابولیسم سالم
 •  کاهش استرس
 • شادی

با توجه به تمام تبلیغات صورت گرفته در این رابطه، انتخاب و خرید یک تشک مناسب بسیار سخت خواهد بود و گفتنی است که قیمت و هزینه در انتخاب بسیار موثر عمل می کند، اما اگر به عوارضی که یک تشک نامناسب می‌تواند برای شما به همراه داشته باشد فکر کنید، حتماً ویژگی‌ها و مشخصه‌های بیشتری را برای خرید تشک مدنظر قرار می‌دهید.

هنگامی‌که عادات بد خوابیدن شما، درد کمر را برایتان به ارمغان آورد، سایر جنبه‌های زندگی شما نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. از دست دادن خواب عمیق نه تنها استراحت کامل را برای شما غیرممکن می‌کند، بلکه بر سایر مسائل بهداشتی و سلامت شما نیز تأثیر گذار خواهد بود. به‌هرحال، خواب بسیار حیاتی و اساسی است.

انتخاب یک تشک راحت
انتخاب یک تشک راحت
لایه های یک تشک خوب
لایه های یک تشک خوب

به گفته‌ی دالایی لاما، خواب، بهترین مدیتیشن است، پس بهتر است تشک بعدی خود را هوشمندانه‌تر انتخاب کنید.

با در نظر گرفتن این موارد، تشک مناسب خود را انتخاب کنید:

فنر و سیم‌پیچ‌ها، اجزای مهم یک تشک هستند که سفتی و محکمی آن را معلوم می‌کنند. اما آنچه که برای یک نفر سفت و محکم محسوب می‌شود، ممکن است برای دیگری نرم به نظر رسد. دقت کنید که مقدار بیشتر پیچ‌های فولادی در تخت، کیفت تشک را بالاتر می‌برد.
پوشش تشک نیز کیفیت آن را نمایان می‌کند. پوشش و پارچه‌ی بیشتری که روی تشک استفاده می‌شود، معمولاً قیمت تشک را افزایش می‌دهد که این هزینه به قیمت راحتی شما تمام می‌شود.
اما دقت کنید که لزوماً استفاده از مواد گران‌قیمت، تشک باکیفیت و مناسبی را نمی‌سازند. درواقع هیچ اطلاعات پزشکی موثقی دراین‌باره وجود ندارد، پس به تبلیغاتی که از سوی برخی برندهای تجاری صورت می‌گیرد، دقت کنید.

امتحان تشک قبل از خرید
امتحان تشک قبل از خرید
خودتان قضاوت کنید، در برنامه‌ی بعدی خود برای خرید تشک ، شما می‌بایست دست‌کم ۲۰ دقیقه در هر مغازه وقت بگذرانید و تشک‌های مختلف را به طور کامل باهم مقایسه کنید. کفشتان را درآورید و در موقعیت خواب قرار گیرید. غلط بخورید، انگار روی تشک خود هستید تا بتوانید به خوبی و درستی انتخاب مناسبی برای خرید تشک داشته باشید.
خرید تشک
خرید تشک

به‌محض اینکه شما متوجه شدید که دلیل درد کمرتان تشک فعلی شماست، حتما این موارد را مد نظر قرار دهید:

 •  اندازه موردنیازتان را تعیین کنید.

 

 • بودجه‌ی خود را مشخص کنید.

 

 •  درباره‌ی برندهای مختلف تحقیق کنید.

 

 •  مغازه‌هایی را انتخاب کنید که به شما اجازه می‌دهند تا به‌راحتی بر تشک موردنظر غلط بخورید و آن را امتحان کنید.

 

 •  بعد از خرید از بسته‌بندی تشک مطمئن شوید تا تشک شما حین جابه‌جایی آسیب نبیند.

 

 •  برای تشکتان، بالشت‌های راحتی فراهم کنید.
نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد