ایده های استفاده از فضاهای خالی در منزل

0
 در هرخانه‌ای گوشه‌های پرت و بلااستفاده‌ای وجود دارد؛ فرورفتگی‌هایی در کنج‌ها یا در برخی فضاها مثل ورودی و راهروها که نمی‌دانیم چگونه از آنها بهره ببریم. فضاهای زیر راه‌پله در خانه‌های ویلایی نیز از این دست هستند. با کمی تدبیر و تفکر می‌توانیم به بهترین شکل از این فضاها استفاده کنیم.
اولین قدم این است که در خانه‌تان باید از هر سانتی‌متر مربع استفاده بهینه کنید؛ بنابراین باید به دنبال گوشه‌ها بگردید. گوشه‌ها می‌توانند به‌طور هوشمندانه‌ای اشغال شوند و مورداستفاده قرار گیرند. فضاهای بلااستفاده را تخمین بزنید و مطمئن شوید بهترین استفاده را از آنها خواهید کرد. در این مقاله تلاش می‌کنیم راهکارهایی برای استفاده بهینه از این فضاها را مطرح کنیم تا اگر در خانه‌تان با چنین معضلی درگیر هستید آن را به فرصتی برای استفاده مفید از فضا تبدیل کنید.

نشیمن

  از مبل ال شکل استفاده نمایید

یکی از راهکارها استفاده از مبل‌های ال شکلی است که برای فضاهای گوشه ساخته ‌شده‌اند. نقاط گوشه معمولاً راحت هستند، حس تملک می‌دهند و نقاط مناسبی برای لم دادن به حساب می‌آیند. معمولا در یک اتاق کوچک، گوشه‌ها دنج، گرم و راحت هستند. امتیاز دیگر این چیدمان این است که شما می‌توانید چراغ‌های مطالعه را به دیوار بالای سر مبل متصل کنید که فضای کف با چراغ‌های زمینی و میزهایی برای چراغ‌های رومیزی اشغال نشوند.
 بازگرداندن امید به گوشه های پرت بهینه‌سازی مصرف فضا

نقطه‌ای برای مطالعه ایجاد کنید

یک صندلی راحت، یک میز کناری و چراغ مطالعه همه آن چیزی است که شما برای ایجاد یک نقطه مطلوب و موردعلاقه نیاز دارید. نقطه‌ای ایجاد کنید که شما را به گفتگویی صمیمانه دعوت نماید. دو صندلی در طرفین و یک میز مدور یا هشت‌ضلعی، فضایی مفید برای گفتگویی صمیمانه ایجاد می‌کند.
در اتاق‌هایی که کمی بزرگ‌تر هستند گوشه‌ها فرصتی برای ایجاد فضایی کوچک درون یک اتاق را فراهم می‌آورند. می‌توانید با قرار دادن یک نیمکت، فضایی دنج برای دورهمی های خود ترتیب دهید..

شومینه را فراموش نکنید

شما می‌توانید برای ساختن گوشه‌ای دنج از یک شومینه استفاده کنید. شومینه‌ها برای اتاق‌هایی که منظره‌ای  به بیرون ندارند مناسب‌ هستند. کارهای هنری و نورپردازی بر بالای شومینه، آن را به عنصر اصلی اتاق تبدیل می‌کند. با کمک گوشه‌ها می‌توانید فضایی دنج و راحت برای مطالعه ایجاد کنید و آن را با قفسه و کتابخانه تکمیل نمایید.

حواستان به تلویزیون باشد

پیشنهاد می‌کنیم که تلویزیون را با زیرکی در گوشه قرار دهید، چراکه این نوع چیدمان، راه‌حل مناسبی برای آنهایی‌ است که نمی‌خواهند تلویزیون در اتاق حکم‌فرما شود و بر کل فضا تسلط داشته باشد. آثار هنری ارزشمند هستند، اما ممکن است در گوشه اتاق نادیده گرفته شوند. می‌توانید با افزودن ارتفاع، ابعاد، بافت و تغییر شکل هندسی اثر هنری، گوشه اتاق را به جای تلویزیون  به نقطه توجه اصلی (پرده نمایش) تبدیل نمایید.

با یک گیاه، زندگی را به داخل خانه دعوت کنید

 

خانه‌های آپارتمانی اغلب در گوشه‌ها ستون‌هایی دارند که می‌توانند فضاهای آن قسمت را غیرکاربردی‌تر نمایند. در چنین خانه‌هایی یک گیاه بلند، شکلی طبیعی و جنگلی و شاخه‌های بلند و بزرگ سبز آن، خط‌هایی مدرن و رنگ‌هایی طبیعی را به فضا می‌افزایند. همین‌طور می‌توانید از گیاهان کوچک بر روی یک قفسه نیز استفاده کنید.

به سراغ آیینه بروید

 

یک آیینه بر روی میز کنسولی در یک‌گوشه بیاویزید. از این راه، استفاده‌ای برازنده و زیبا از گوشه‌ای کوچک خواهید داشت. آیینه به فضا عمق و ژرفا می‌بخشد، موجب گسترش آن می‌شود و با بازتاب خود، نور فضا را روشن‌تر جلوه می‌دهد.

از قفسه‌ای ال شکل استفاده کنید

اگر شما عاشق کتاب هستید و یا یک کلکسیونر به حساب می‌آیید و می‌خواهید یک مجموعه را به نمایش بگذارید، باید بدانید که استفاده از یک قفسه ال شکل که کل فضای گوشه را پر کند بسیار مناسب است و مانع به‌هم‌ریختگی و انباشتگی بیش‌ازحد می‌گردد.
اگر نزدیک در ورودی، گوشه‌ای بلااستفاده دارید از یک قفسه یا کمد کمک بگیرید تا با آویختن لباس، پنهان کردن کفش‌ و سایر ملزومات در آن از بی‌نظمی و به‌هم‌ریختگی آنها جلوگیری نمایید و توجه را از فضای ورودی دور کنید.

آشپزخانه

استفاده آگاهانه و توأم با زیرکی از گوشه‌ها و فضاهای پرت در آشپزخانه منجر به آزاد ماندن بخش‌های میانی و زیبایی بیشتر فضا می‌گردد. یک میز آشپزخانه کوچک و نیمکت ال شکل در گوشه‌ای از آشپزخانه می‌تواند فضایی برای غذاخوری داخل آشپزخانه را فراهم آورد و امکان نشستن در آشپزخانه‌ای تنگ و کوچک را افزایش دهد.
 بازگرداندن امید به گوشه های پرت بهینه‌سازی مصرف فضا

به دنبال قفسه باشید

می‌توانید از قفسه‌های معلق براق یا شفاف برای گوشه‌ها استفاده نمایید، چراکه این قفسه ظرافت بصری را به فضای کوچکتان اعطا می‌کند. در ضمن شما این گزینه و فرصت را هم دارید که قفسه‌ها را به صفحه‌نمایش پرشده از بهترین ظروف چینی، کریستال و تزئینی‌تان تبدیل گردانید.

یک انباری برای خودتان بسازید

اگر در گوشه آشپزخانه، فرورفتگی عمیق و عریضی دارید که کاربرد و استفاده از آن سخت است می‌توانید آن را به یک پنتری (انباری کوچک برای ذخیره مواد غذایی و ظروف مورداستفاده قرار می‌گیرد) تبدیل کنید. این راحت‌ترین راهی است که با کمک آن می‌توانید به این فضای فراموش‌شده ارزش بخشید. اگر این فضا بسته نباشد رنگ‌های متعددی را به آشپزخانه اضافه می‌کند؛ بنابراین حتماً مطمئن شوید که نورپردازی مناسبی برای روشن و زیباتر شدن به آن افزوده شود.

اتاق خواب

تخت، نقطه کانونی (تأکید) اتاق‌خواب به حساب می‌آید، البته نیازی نیست که حتماً در جلو یا مرکز قرار گیرد. بد نیست بدانید که تمایل به تخت‌های گوشه، رو به افزایش است. این نوع تخت‌ها نه‌تنها فضای ارزشمندی را برایتان حفظ می‌کند، بلکه فضاهای گوشه بلااستفاده را به نقاطی مفید تبدیل می‌نماید و به اتاق‌خواب شما ظاهری جادار و وسیع می‌بخشد.
 بازگرداندن امید به گوشه های پرت بهینه‌سازی مصرف فضا
زمانی که در اتاق‌خواب فرزندان دو تخت داریم، مشکل اساسی، فاصله بین دو سر تخت است که منجر به اتلاف فضا در گوشه می‌شود. یکی از راهکارها جایگزینی دو تخت با تخت‌هایی است که به‌صورت دو طبقه بر روی هم قرار می‌گیرند و باهم یک یونیت را می‌سازند. از ناحیه مشترک بین دو تخت می‌توان برای نورهای دیوارکوب، فضای ذخیره‌سازی و یا فضایی برای نمایش استفاده کرد.

فضای کار کوچکی ترتیب دهید

اگر علاقه دارید زمانی را در خانه با لپ‌تاب خود، کار کنید گوشه‌ای از اتاق‌خوابتان را به فضایی مناسب و ارگونومیک برای کار اختصاص دهید. برای این منظور به یک میز کار که به دیوار نصب‌ شده باشد به همراه یک صندلی نیاز دارید. با گسترش عمودی این فضا به‌طور کامل هیچ کمبودی برای فضای ذخیره در اتاق نخواهید داشت.

گالری کوچکی داشته باشید

می‌توانید در گوشه‌ای از اتاق‌خوابتان بر روی دیوار یک گالری از تصاویر هنری، نقاشی‌ها، آثار خط‌نویس و عکس‌ها برای خودتان ایجاد کرده و یا دیواری خانوادگی با عکس‌هایی از دوره‌های مختلف زندگی خود و خانواده‌تان بسازید. این دیوار بسیار جذاب و خاطره‌انگیز خواهد بود.
منبع : مجله منزل
نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد