راهنمای خرید فرش وینتیج

0

راهنمای خرید فرش وینتیج : وقتی به منزلی وارد می‌شوید؛ فرش اولین موردی است که چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

راهنمای خرید فرش وینتیج

به گزارش اینترنتی مجله دکوکده :  ویژگی‌هایی مانند طرح، رنگ، نرمی و بافت فرش در ظاهر فرش بسیار تاثیر دارند. انتخاب فرش‌های قدیمی جهت تزئین دکوراسیون منزل رنگ و لعاب خاصی به محیط می‌بخشد.

به همین جهت امروزه نوعی جدید از فرش به نام فرش وینتیج یا کهنه نما تولید می‌شود. در این رابطه در ادامه راهنمای خرید فرش وینتیج را در اختیار شما قرار می‌دهیم. چنان‌که با آشنایی با این فرش، خریدی مناسب انجام دهید.

بازیابی خاطرات گذشته در طرح‌های با اصالت

در ایران ۴۰ نوع طراحی اصیل شناسایی‌ شده که تنوع آن‌ها به مناطق جغرافیایی مختلف برمی‌گردد. ولی تنها ۲۹ مورد از این طرح‌ها در سازمان جهانی مالکیت معنوی ثبت‌ شده‌اند. ۱۹ گروه اصلی توسط شرکت فرش ایران در این طرح‌ها تعیین‌ شده است.

طرح‌های آثار باستانی و ابنیه اسلامی، شاه عباسی، اسلیمی، اقتباسی، افشان، بندی، درختی، ترکمن، شکارگاهی، گل فرنگ، خشتی، گلدانی، ماهی درهم، محرابی، محرمات، هندسی، ایلی و عشایری و تلفیقی از عناوین آن‌ها هستند.

فرش‌های مدرن با بهره‌گیری از طرح‌های منحصربه‌فرد و اصیل ایرانی به تازگی وارد بازارهای ایران شده‌اند. در این نوع فرش‌ها اشکال مرسوم کلاسیک مانند ترنج، گل دیده نمی‌شود و به نحوی خلاقانه از آن‌ها استفاده‌ شده است. به‌طوری‌ که این فرش‌ها در عین مدرنیته، سنتی نیز هستند که به فرش‌های وینتیج معروف شده‌اند.

رنگین کمانی از رنگ

از عوامل جذابیت در فرش‌های اصیل ایرانی استفاده از رنگ‌های طبیعی مانند روناس، نیل، قرمزدانه و اسپوراک در زمان‌های گذشته است. سبک زندگی و وسایل از جمله موارد تعیین‌کننده در رنگ فرش هستند. جالب است بدانید که فرش‌های وینتیج در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند.

چنان‌که در منازل کوچک از رنگ‌های روشن به‌منظور بزرگ‌تر نشان دادن فضا استفاده می‌شود. فرش با رنگ‌های تیره لکه‌های روشن را نمایان می‌کنند. بهتر است که از رنگ‌های بسیار روشن در مکان‌هایی که در معرض آلودگی‌های زیادی هستند؛ استفاده نشود.

چیدمان منزل با فرش تک‌رنگ به نظر راحت‌تر است. در فرش‌هایی که چندرنگ دارند؛ گرد و غبار و ذرات کوچک کم‌تر قابل‌ مشاهده هستند. استفاده از قانون طلایی سه گانه رنگ، طیفی از رنگ‌ها را ایجاد کرده و انتخاب را آسان می‌کند. استفاده از نسبت ۶۰-۳۰-۱۰ نیز روش دیگر در انتخاب رنگ مناسب است.

در این شیوه رنگ غالب منزل یعنی دیوار، مبل و پرده ۶۰ درصد، ۳۰ درصد رنگ ثانویه در مورد فرش و ۱۰ درصد رنگ سوم به اشیایی مانند گلدان و وسایل تزیینی تعلق می‌گیرد؛ بنابراین هنگام خرید فرش وینتیج تمامی این نکات را مدنظر داشته باشید.

راه رفتن روی ابر با فرش وینتیج

شانه و تراکم فرش وینتیج از دیگر مواردی هستند که هنگام راه رفتن روی آن احساس راحتی را ایجاد می‌کنند. شانه به تعداد گره در عرض و تراکم به تعداد گره در طول فرش گفته می‌شود.

منظور از فرش ۷۰۰ شانه این است که هر یک مترمربع ۷۰۰ گره در عرض زده‌ شده است. تراکم در فرش‌ها تعیین‌کننده میزان ضخامت، لطافت و استحکام است.

فرش‌های وینتیج با شانه و تراکم خیلی بالا به فرش دستبافت شبیه هستند؛ زیرا در بافت آن‌ها از نخ‌های ظریف استفاده می‌شود. در این شرایط لطافت فرش افزایش پیدا می‌کند. انواع فرش‌های وینتیج موجود و پرمخاطب از نظر شانه ۵۰۰، ۷۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ و از نظر تراکم ۲۵۵۰، ۲۷۰۰، ۳۰۰۰ و ۳۶۰۰ هستند.

فرشی همچون ابریشم ظریف

در بافت فرش وینتیج از دو دسته از الیاف طبیعی و مصنوعی استفاده می‌شوند. الیاف طبیعی مانند پنبه، پشم و ابریشم در فرش‌های دستباف و الیاف مصنوعی مانند نخ الکرلیک، نایلون، پلی استر و پلی گروپلین در فرش‌های ماشینی به کار گرفته می‌شوند.

فرش‌های اکرلیک در چند روز اول پرز می‌دهند و اگر این روند ادامه پیدا کند؛ نشان از کیفیت نامطلوب نخ است. استفاده از نخ اکرلیک هیت ست شده در بافت فرش به افزایش مقاومت در برابر گرد و خاک، نور، گرما، فشار بالا و برگشت‌پذیری بالا کمک می‌کند.

این نوع از فرش‌ها به مدت ۵ دقیقه حرارت یک اتو یا قابلمه داغ را تحمل می‌کنند. این نوع از فرش‌های وینتیج ضد حساسیت نیز هستند. پلی استر یا همان ابریشم مصنوعی مرغوبیت بالاتری نسبت به نخ‌های دیگر دارد.

این نوع فرش‌ها درخشندگی بسیاری دارند و در زوایای مختلف دید طیف رنگی متفاوتی خواهند داشت. در خرید فرش وینتیج یا همان کهنه نما از نخ هیت ست شده به سبب نوع طراحی خاص استفاده می‌شود.

در پایان

همانطور که گفته شد؛ فرش در جذاب ساختن مکان‌ها نقش مهمی دارد. به‌خصوص امروزه فرش‌های وینتیج نمونه‌ای از ترکیب سبک مدرنیته و سنتی در منازل هستند. به همین دلیل جهت راهنمایی شما برای خرید این نوع فرش، نکات مهمی در این مقاله ذکر شد.

درنهایت نیز باید بدانید که خرید اینترنتی فرش وینتیج (کهنه نما) نشان از اهمیت به فرهنگ و اصالت ایران دارد و از فراموشی طرح‌های ماندگار و تاریخی ایرانی جلوگیری می‌کند؛ بنابراین بهتر است که این نوع فرش را به‌صورت اینترنتی تهیه‌کرده و از خدمات این روش بهره‌مند شوید.

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد