ماشین لبه چسبان دستی

0
ماشین لبه چسبان دستی امروزه در بازار طرفداران زیادی داشته و بسیاری از صنعتگران از این دستگاه برای چسباندن نوار لبه ها استفاده می کنند. در این مقاله به بررسی این دستگاه خواهیم پرداخت.

ماشین لبه چسبان دستی

به گزارش اینترنتی مجله دکوکده : در گذشته پس از انجام عملیات برش بر روی قطعات چوبی، لبه های آن خشن و زمخت می شد. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، جهت پوشاندن لبه های محصولات چوبی نوار هایی تحت عنوان نوار لبه اختراع شد. در ابتدا چسباندن این نوار ها به واسطه نیروی انسانی انجام می گرفت که امری سخت و زمان بر بود؛ ماشین لبه چسبان دستی یکی از انواع دستگاه های لبه چسبان است که جهت چسباندن نوار بر روی لبه صفحات نئوپان و ام دی اف استفاده می شود. صنعت کاران پی وی سی و ام دی اف شاهد بهترین خروجی از این ترفند بودند. ماشین لبه چسبان دستی امروزه در بازار طرفداران زیادی داشته و بسیاری از صنعتگران از این دستگاه برای چسباندن نوار لبه ها استفاده می کنند. در این مقاله به بررسی این دستگاه خواهیم پرداخت. همانطور که در بالا ذکر شد جهت ساخت کابینت و قطعات چوب پس از انجام امور برشکاری، قطعات دارای لبه های خشن می شوند. این قطعات با برجستگی هایی که بر روی خود دارند زیبایی نداشته و هنگامی که به یکدیگر متصل می شوند، جلوه خوبی ندارند. از سوی دیگر تولید قطعات از جنس ام دی اف نیاز به چسباندن نواری دارند تا قطعات به طور منظم و یکنواخت در کنار هم قرار بگیرند. به همین دلیل دستگاه هایی به نام لبه چسبان اختراع شد تا این نیاز را برطرف کرده و موجب زیبایی کابینت ها و محصولات چوبی شوند.

روش کار با دستگاه لبه چسبان دستی

پس از اینکه اقدام به خریداری دستگاه لبه چسبان از نوع دستی کردید، در مرحله اول باید روش کار با آن را بلد باشید. آشنایی با روش کار با این دستگاه، سرعت شما را در کار با آن بالا برده و موجب بهبود عملکرد شما می شود. روش کار با این دستگاه به این گونه است که ابتدا با سشوار صنعتی که در داخل آن تعبیه شده، نوار چسب را گرم کرده و آن را به لبه صفحه مورد نظر می چسبانند. فشار و قدرت بدنی دو عامل مهم در بهتر چسبانده شدن لبه ها است؛ هر چقدر فشار وارد شده بیشتر باشد، نتیجه بهتری دریافت خواهید کرد.

ضرورت خرید دستگاه لبه چسبان چیست؟

در صفحات چوبی صنعتی مانند ام دی اف و لمینت پشت و روی این صفحات به واسطه محافظ های پلیمری روکش شده است. اما در نواحی برش خورده این محافظ ها از بین می روند و مقاومت خود را در برابر عوامل بیرونی و محیطی مانند حرارت و رطوبت از دست می دهند. دستگاه های لبه چسبان با چسباندن نوار لبه ها، در یک فرایند کاملا کنترل شده و استاندارد از لبه های کار محافظت می کنند.

ویژگی های دستگاه لبه چسبان دستی

پیش از خرید این دستگاه باید با ویژگی های آن آشنا بوده و سپس به خرید آن اقدام کنید. در ادامه به بررسی ویژگی های این دستگاه خواهیم پرداخت. این دستگاه دارای یک دمنده قوی جهت رساندن حرارت برای چسباندن نوار است. دستگاه لبه چسبان های دستی مجهز به دو المنت هستند. این وسیله مجهز به دو عدد غلتک بوده که جنس آن ها از سیلیکون است. حداقل دمایی که در این دستگاه استفاده می شود ۳۰۰ درجه سانتی گراد و حداکثر آن ۵۲۵ درجه سانتی گراد است. توان ورودی این دستگاه به میزان ۱۵۰۰ ولت است. وزن حدودی دستگاه به میزان ۲.۸ کیلوگرم است. بیشترین پهنای نواری که می توان به واسطه این دستگاه چسباند، ۵۰ میلی متر است.

معایب لبه چسبان های دستی

در کنار ویژگی هایی که برای این دستگاه ذکر کردیم، باید با معایب آن نیز آشنا باشید. هر محصولی در کنار ویژگی هایی که از خود ارائه می دهد از معایبی نیز برخوردار است. یکی از این معایب حالت دستی این دستگاه است؛ همانطور که در بالا ذکر شد این دستگاه به فشار و قدرت بدنی زیادی نیاز دارد. جهت انجام این کار باید به دنبال نیروی انسانی باشید که ممکن است برای شما هزینه بر باشد. از دیگر معایب این دستگاه می توان به زمان بر بودن آن اشاره کرد. برای مثال ممکن است چسباندن یک لبه ساعت ها طول بکشد و عملکرد کار را پایین بیاورد. اگر با مواردی که در بالا ذکر شد، مشکلی نداشته و نوع دستی و اتومات آن برای شما فرقی نمی کند؛ پس می توانید به راحتی اقدام به خریداری این دستگاه کنید.

چند نکته درباره روش کار با ماشین لبه چسبان دستی

اولین و مهم ترین نکته ای که در هنگام کار با دستگاه مطرح می شود، قدرت بدنی است. نیروی بدنی فرد جهت چسباندن نوار پی وی سی بر روی ماده مورد هدف، از اهمیت بالایی برخوردار است. چسب هایی که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد، عموما به صورت قرص های دایره ای شکل است. در انتخاب این چسب ها باید وسواس زیادی به خرج داده و درصد چسبندگی و نوع رزین به کار رفته را در نظر داشته باشید. اگر می خواهید کیفیت کار شما بالا رود، ضروری است که به مخزن تنظیمات درجه حرارت توجه کنید. اگر درجه حرارت را زیاد بالا ببرید، دستگاه لبه چسبان شما با گذشت زمان قطعا آسیب خواهد دید. در قسمت ابتدایی ورود این دستگاه ها اغلب یک کاتر یا همان برش دهنده وجود دارد. در صورت لزوم می توانید اقدام به قطع کردن نوار به صورت دستی کنید. در این دستگاه اهرم های کمکی به منظور تنظیم ضخامت مورد نظر تعبیه گردیده است. این ضخامت با توجه به کار هایی که در بازار وجود دارد، تنظیم شده و نوار بر روی آن ها چسبانده می شود. به طور کلی در دستگاه های لبه چسبان دستی ضروری است که تمامی امور به واسطه انسان انجام شود. دقت کار در دستگاه های لبه چسبان به صورت دستی بسیار پایین تر بوده و خود فرد باید دقت بالایی را در هنگام لبه چسبانی به کار بگیرد. بنابراین در این مقاله سعی کردیم محاسن و معایب لبه چسبان های دستی را برای شما بیان کنیم. امیدواریم پس از مطالعه این مطلب و آشنایی با روش کار با این دستگاه کمکی در راستای بهبود روند فعالیت در این زمینه به شما کرده باشیم. اگر لبه چسبان دستی انتخاب شما است می توانید به سایت خوگرپلاس مراجعه کنید تا اطلاعات دقیق تری در این خصوص در اختیار شما قرار بگیرد.
نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد