بهینه سازی دیتابیس برای بالابردن سرعت وب سایت

بهینه سازی دیتابیس برای بالابردن سرعت وب سایت : بهینه سازی دیتابیس یکی از مسائل مهمی است که به طور مداوم باید انجام شود تا داده‌های غیر ضروری که نیازی به آنها  نداریم را از دیتابیس پاک کرده تا سرعت سایت افزایش یابد . وقتی شما هر روز در حال اضافه کردن انواع داده و محتوا در دیتابیس  هستید تمام اطلاعات سایت مثل متن، تصاویر، تغییرات انجام گرفته بر روی تنظیمات اصلی سایت، اطلاعات مربوط به افزونه ها و… بر روی دیتابیس سایت ذخیره می شود. با هر بار بروز رسانی سایت، اطلاعات جدیدی به دیتابیس یا همان پایگاه داده اضافه می شود  انباشته شدن اطلاعات در پایگاه داده درطول زمان باعث کاهش سرعت لود سایت  میشود و در نتیجه بازدید کنندگان سایت کم میشود. این داده‌ها مدام در حال بیشتر و بیشتر شدن هستن که به بسیاری  از این داده‌ها اصلا نیازی نداریم و وجود آنها در دیتابیس فقط  باعث اشغال شدن حجم دیتابیس می شود که در این صورت سایت شما با کندی مواجه میشود و باعث مصرف بیش از حد منابع CPU در هاست می شود  .وقتی سایت کند باشه دیر لود شده  که یکی از اصول سئو که  سرعت لود سایت حداکثر ۷ ثانیه باشد  را زیر پا میگذارد.

بالا بودن سرعت وب سایت از جمله عواملی است که می تواند  بازدید کنندگان سایت را حفظ کند و رتبه بهتری در جایگاه گوگل نصیب سایت شما کند.

برای سیستم هایی که مدیریت محتوای آنها وردپرس  است میتوان از  افزونه ای به اسم WP-Optimize  که در مخزن وردپرس به ثبت رسیده و افزونه ای پر امتیاز است استفاده کرد  با استفاده از این افزونه می توانید دیتابیس خود را بهینه سازی کنید .

در غیر اینصورت مراحل بهینه سازی دیتابیس به صورت دستی را بخوانید .

مراحل بهینه سازی دیتابیس برای بالا بردن سرعت وب سایت

برای بهینه سازی دیتابیس باید چندین کار انجام دهید که هر کدام از این مراحل نقش زیادی در کم حجم شدن پایگاه داده و بهینه سازی آن دارند. حالا به بررسی این مراحل پرداخته و توضیحاتی در مورد نحوه انجام هر مرحله ارائه می دهیم.

حذف اطلاعات بدون استفاده

اولین مرحله بهینه سازی دیتابیس که مطمئناً به ذهن ادمین های سایت خواهید رسید حذف اطلاعاتی از پایگاه داده  است که مورد استفاده قرار نمی گیرد و بیهوده فضای پایگاه داده را اشغال کرده اند. همچنین ممکن است هنگامی که مطلب جدیدی را ایجاد می کنید چند نسخه کپی از مطلب شما در دیتابیس ایجاد شود که شما با حذف آن ها می توانید فضای قابل توجهی از دیتابیس را آزاد نمایید.

 

حذف افزونه های بدون کاربرد

یک سری از  افزونه ها به طور پیش فرض بر روی سیستم های مدیریت محتوا نصب شده اند که ممکن است بعضی از آن ها مورد استفاده سایت شما قرار بگیرند و برخی از آن ها به درد شما نخورند و حذف آن ها می تواند در بهینه سازی دیتابیس موثر باشد. گاهی  مدیران سایت برای آن که امکان جدیدی در سایت خود فراهم کنند اقدام به نصب افزونه های مورد نیاز خود می کنند که بعد از مدتی آن ها را غیرفعال کرده و دیگر از آنها استفاده نمی کنند. این افزونه ها هم بهتر است از پایگاه داده به طور کامل پاک شوند .

 

در پایان اگر به دنبال یک تیم حرفه ای با سالها سابقه عملی و هزاران پروژه انجام شده برای پروژه طراحی سایت خود هستید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید