یراق آلات درب

0

یراق آلات درب

درب در یک ساختمان از مهم ترین عناصر آن است. هر مکان و یا فضایی که در مسیر ساخت و ساز انسانی ایجاد می شود، نیاز به مکانی برای ورود و خروج دارد که این ورود و خروج باید به نحوی تحت کنترل باشد. درب تجهیزی است که از دوران کهن این وظیفه را برای سازه های انسانی انجام می دهد. اما همین درب برای آن که به عنوان یک عنصر امنیتی در یک بنا شناخته شود، نیاز به تجهیزاتی دارد. تجهیزاتی که به عنوان یراق آلات درب از آن یاد می شود. انواع قفل ها، دستگیره ها، لولا ها، آرام بند ها و… از جمله یراق آلات هستند که در تکمیل هر چه بهتر و کاربردی تر درب به کار می آیند.

یراق آلات درب با نگرشی نوین

درب ها دیگر از تفکر سنتی خارج شده اند. درب در نگاه امروز تنها یک ابزار به جهت کنترل در رفت و آمد به یک بنا نمی باشد. درب ها دیگر تعریف های متفاوتی در بنا دارند. تعریف هایی که با توجه به نیاز های متفاوتی ایجاد شده اند و هر نیازی درب مخصوصی را طلب می ‌کند. تنوع در ساختار های درب موجب تنوع در یراق آلات درب نیز شده است. یراق آلاتی که در این مقاله نگاهی هر چند کوتاه در باب آشنایی با آنها خواهیم داشت.

انواع یراق آلات درب

بسته به نوع درب، انواع مختلفی با ساختار های متنوعی از یراق آلات ایجاد شده است. اما در یک نگاه کلی می ‌توان یراق آلات درب را در چند مجموعه ی زیر دسته بندی نمود:

  • دستگیره درب: مهم ترین و به چشم ترین یراق آلات درب، همین دستگیره ای است که به راحتی و به کمک آن درب های ساختمان باز و بسته می شوند. دستگیره از الزامات هر دربی محسوب می شود. اما نگرش های متنوعی در ساخت آن وجود دارد. از نگاه کاربردی تا نگاه زیبا شناسی، از رویکرد راحتی تا خلاقیت‌ ها در پنهان ‌سازی آن، به هر حال هر دربی دستگیره ای دارد.
  • انواع قفل های درب: هر دربی الزاماً نیاز به قفل ندارد. اما اگر به هر دلیلی یک فضا باید تحت کنترل قرار گیرد، درب آن فضا، نیاز به قفل خواهد داشت و قفل از جمله پرکاربرد ترین یراق آلات درب می ‌باشد. انواع قفل از کشویی تا توپی و… وجود دارد. قفل هایی که مخصوص درب های چوبی یا فلزی هستند. البته بسته به نوع کنترل مورد نظر می توان سطح امنیت قفل را در نظر گرفت.
  • جک های آرام بند: آرام بند ها از جمله یراق آلات درب محسوب می شوند که غالباً بر درب هایی نصب می گردند که فقط به جهت جدا سازی فضا ها بدون وجود کنترل خاصی بر رفت و آمد ایجاد شده ‌اند. البته نصب قفل بر درب هایی که آرام بند دارند نیز متداول است. اما غالباً در مسیر درب ها با رفت و آمد زیاد که تضمینی به جهت بسته شدن درست درب توسط فرد عبور کننده وجود ندارد، می توان از جک آرام بند استفاده کرد.
  • لولا ها: به منظور راحتی در فرآیند باز و بسته شدن درب ها اختراع شده اند و در دنیای امروز رنگ و بوی بسیار متفاوتی به خود گرفته اند. لولا ها از جمله یراق آلات درب هستند که در نگاه اول به چشم نمی آیند ولی نقشی اساسی در کاربرد درست و بهینه در یک درب را بازی می ‌کنند.

از دیگر یراق آلات درب می توان به انواع چشمی ها، زنجیرهای قفل شو، دستگیره ها با امکان ایجاد قفل، آویز های روی درب، یراق آلات درب ضد سرقت، اسپانیولت، انواع پیچ و مهره های مخصوص دستگیره، یراق آلات درب های شیشه ای، سکوریتی و کشویی و هم چنین یراق آلات درب ها با کارکرد های صنعتی اشاره کرد.

البته یراق آلات درب در مسیر توسعه ی روزافزون انواع درب ها در حال تغییرات شگرفی هستند. خلق ابداعات جدید و نوآوری هایی که می تواند درب را به یک تجهیز کاملا متفاوت از نگاه کلاسیک دیروز بنماید. درب های ضد سرقت می تواند نمونه ی بسیار خوبی از این تغییر و تحول باشد. درب هایی که با کمک یراق آلات درب آن چنان محکم و ایمن می گردند که می توانند فضای یک خانه را شبیه به یک بانک در امنیت کامل قرار بدهند و یا ابتکارات نوین در ارایه ی درب هایی که ضد صدا هستند و احتمال عبور هر گونه جریان بادی را به صفر می رسانند. این امکانات نیز در مسیر توسعه ی روزافزون یراق آلات درب ها ایجاد می شوند. آنچه مسلم است در دنیای امروز یک درب می تواند بسیار فراتر از یک درب در ورودی های منزل شما حضور داشته باشد.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با محصولات می توانید با شماره ۶۱۰۹۸ – ۰۲۱ تماس حاصل فرمائید ویا به لینک یراق آلات درب مراجعه کنید.

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد